Problemy ze wzwodem po 40 – przyczyny i sposoby leczenia

Każdy mężczyzna pragnie prowadzić udane życie seksualne, cieszyć się z silnej i długiej erekcji. Pierwsze problemy ze wzwodem pojawiają się często nagle, budzą przerażenie i frustracje.

Panowie obawiają się utraty męskości. Zaczynają unikać współżycia, boją się porażki, obawiają się reakcji partnerki.

Mężczyzna po 40 cierpiący na problemy ze wzwodem

Problem najczęściej występuję u mężczyzn po 40 roku życia, którzy powinni cieszyć się udanym współżyciem.

Ten artykuł pomoże poznać przyczyny problemów z potencją, wskaże sposoby, jak im zapobiegać. Podpowie, jakie leki warto stosować, czy zawsze konieczna jest konsultacja u specjalisty. 

Przyczyny problemów ze wzwodem po 40

40 lat to wiek, w którym większość mężczyzn prowadzi ustabilizowane życie. Rozwijają karierę zawodową, mają rodziny, żonę i dzieci.

Wydawałoby się, że nic nie brakuje im do szczęścia. Niestety w tym okresie pojawiają się również pierwsze problemy ze zdrowiem. Często lekarze diagnozują problemy z ciśnieniem, stan przedcukrzycowy czy niedobory ważnych witamin i składników mineralnych.

Wielu panów zaczyna obserwować mniejsze zainteresowanie seksem, spadek libido, zaczynają występować problemy z osiągnięciem wzwodu.

Jeżeli zaburzenia erekcji występują sporadycznie, nie ma większych powodów do niepokoju. Ale jeżeli kłopoty ze wzwodem pojawiają się regularnie, warto szukać sposób na ich rozwiązanie.

Sprawność seksualna, która jest męską dumą, spada i zaczyna wpływać na całe życie. Obniża samoocenę, może powodować rozpad związku. Jakie mogą być tego przyczyny, co powoduje problemy z erekcją po 40 roku życia?

Psychologiczne problemy mające wpływ na zaburzenia hormonalne

Konsultacja u psychologa dotycząca zaburzeń wzwodu

Mężczyźni, wbrew temu, co się powszechnie uważa, są uczuciowi i wrażliwi. Rzadko okazują swoje prawdziwe emocje, trzymają je w sobie, co może mieć zgubny skutek.

Często mocno przeżywają problemy w pracy i w domu, martwią się sytuacją finansową. Szacuje się, że czynniki psychogenne odpowiadają w 20% za zaburzenia erekcji.

To, co przeżywa mężczyzna, jak o sobie myśli, jakie emocje przeżywa, ma ogromny wpływ na funkcje seksualne. Problemy ze wzwodem wynikające z przyczyn psychogennych pojawiają się zazwyczaj nagle, w sposób nieprzewidywalny.

Jakie przyczyny psychologiczne mogą wpływać na problemy w sypialni?

 • Niska samoocena – wielu panów w średnim wieku zaczyna tyć, zmienia im się sylwetka. To powoduje, że źle czują się w swoim ciele, niechętnie pokazują się partnerkom. Unikają współżycia, boją się ośmieszenia.
 • Długotrwały stres – stres jest największym wrogiem udane życia seksualnego. W obecnych czasach przyczyn stresu jest bardzo dużo, np. obawa przed utratą pracy, problemy finansowe, przepracowanie, brak czasu na wypoczynek. To wszystko powoduje ogromne obciążenie dla organizmu, pojawia się zniechęcenie, apatia. Objawy stresu najszybciej widoczne są w strefie intymnej. Stosunek, który kiedyś był wyczekiwany i pełen mocnych wrażeń, często jest niemożliwy do odbycia.
 • Trudności w związku – wszystkie nieporozumienia, kłótnie z partnerką, brak wspólnych pasji, nuda i monotonia powodują, że pojawia się niechęć do współżycia. Potencja u mężczyzn po 40 spada, związek często przestaje istnieć.
 • Rutyna w sypialni – wiele mężczyzn chce spróbować w sypialni czegoś nowego, szukają nowych, fascynujących doznać. Partnerki często są przeciwne nowościom, pojawia się rutyna, która skutecznie zabija namiętność.
 • Śmierć długoletniej partnerki – panowie, którzy utracili swoją drugą połówkę, obawiają się współżycia z inną kobietą. Nie są pewni, jak seks będzie wyglądał po długiej abstynencji seksualnej, są pełni obaw i niepewności.
 • Choroby psychiczne, np. depresja czy nerwica – to bardzo poważny czynnik, który może całkowicie zablokować możliwość współżycia. Wielu mężczyzn boi się przyznać, do problemów psychicznych, unikają wizyty u specjalisty. To powoduje narastanie problemów i prowadzi do pogłębienia problemów.
 • Męska osobowość – zaburzenia erekcji najczęściej dotyczą panów nieśmiałych, o niskim poczuciu własnej wartości, niepewnych swoich umiejętności.

Jeżeli mężczyzna doświadczył kilku niepowodzeń w łóżku, silnie odbija się to na jego psychice. Zaczyna źle o sobie myśleć. Wydaje mu się, że tylko on ma tylko taki problem, myśli o sobie jako o nieudaczniku, pozbawionym męskości. 

Z czasem myśli są coraz silniejsze, a to potęguje stres i powoduje, że kłopoty łóżkowe stają się codziennością.

Aby zniwelować ten stan, należy zmienić sposób myślenia. Mężczyźni powinni zrozumieć, że niepowodzenia mogą pojawić się w każdej strefie życia, zaburzenia erekcji nie świadczą o utracie męskości.

Somatyczne problemy zaburzeń z erekcją

U ponad 80% mężczyzn problemy z erekcją i sprawnością seksualną wynikają z przyczyn somatycznych. Choroby somatyczne to zaburzenie organizmu, które mają bezpośredni związek z problemami psychicznymi.

Obecnie jest wiele chorób, które mają podłoże somatyczne, wiele z nich wpływa znacząco na męskość i udane życie seksualne. Co najczęściej powoduje brak erekcji po 40?

 • cukrzyca– to choroba cywilizacyjna, która dotyczy wielu mężczyzn w średnim i starszym wieku. Prowadzi do uszkodzenia nerwów i zwężenia naczyń krwionośnych, a to prowadzi do wystąpienia poważnych problemów ze sprawnością seksualną.
 • nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba wieńcowa – w wyniku tych chorób prowadzi do utrudnienia transportu krwi do prącia. Krew nie utrzymuje się, dlatego niemożliwe jest utrzymanie erekcji, umożliwiającej odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.
 • nadczynność i niedoczynność tarczycy – problemy z tarczycą wywołują zaburzenia hormonalne. Obniżony poziom testosteronu, zwanego hormonem męskości, powoduje liczne kłopoty natury seksualnej.
 • otyłość i nadwaga – zbyt wysoka waga jest przyczyną wielu chorób, m.in. prowadzi do zaburzeń w gospodarce hormonalnej, powoduje problemy z układem krążenia i układem krwionośnym. W dużym stopniu przekłada się na sprawność w sypialni.
 • problemy neurologiczne – wiele chorób neurologicznych, np. udar mózgu, stwardnienie rozsiane ograniczają przesyłanie impulsów nerwowych do penisa. Powoduje to kłopoty z osiągnięciem pełnego wzwodu.

Duży wpływ na zaburzenia potencji mają również zmiany anatomiczne w budowie prącia oraz choroby występujące w jego obrębie. Rozrost prostaty, który często pojawia się u mężczyzn po 40 roku życia, wywołuje ból, spadek libido i zaburzenia wzwodu.

Bardzo istotne są również wszelkie urazy, których doświadczyli mężczyźnie. Mogą powodować trudności z przesyłaniem impulsów nerwowych, które są niezbędne do prawidłowej erekcji.

Na problemy z erekcją po 40 wpływ ma również przyjmowanie niektórych leków. Niekorzystnie działają leki antydepresyjne, hormonalne, czy obniżające ciśnienie.

Co jeszcze ma wpływ na obniżenie sprawności seksualnej?

Wymienione czynniki to nie wszystko, co może powodować kłopoty z męskością. Mówiąc o przyczynach zaburzeń erekcji, nie można zapomnieć o używkach, tj. alkohol, papierosa czy środki odurzające.

W początkowym okresie może się wydawać, że używki pomagają osiągnąć mocniejszej doznania, ale szybko sytuacja ulega pogorszeniu. Nikotyna, alkohol, sterydy czy narkotyki mogą całkowicie uniemożliwić osiągnięcie erekcji.

Problemy z erekcją wywołuje również tłusta dieta, pełna fast foodów, brak czasu na wypoczynek, mało aktywny tryb życia. Aby poprawić stan organizmu, warto sięgnąć po naturalne, ziołowe środki wspomagające erekcje, np. Eron Plus.

Jak poprawić potencję po 40-stce?

Seks jest ważnym elementem życia, niezależnie od wieku. Osoby po 40-stce mają więcej czasu, najczęściej mają ustabilizowaną pozycją zawodową i rodzinną. To okres, w którym powinno czerpać się z życia pełnymi garściami.

Niestety, często pojawiają się problemy z erekcją, które nie pozwalają cieszyć się życiem. Warto znaleźć sposoby, które pozwolą czerpać radość z seksu, zapewnią silne, niezapomniane doznania.

Można wypróbować naturalne metody wzmacniające potencje, ziołowe suplementy, leki dostępne bez recepty i te zapisywane przez lekarza. Co wybrać, aby seks po czterdziestym roku życia znów sprawiał radość?

Suplementy diety na potencje

Naturalny suplement diety na potencję Eron Plus
Eron Plus: Before & After (www.eronplus.pl)

Na rynku dostępna jest ogromna ilość środków dla mężczyzn, które mają wspomagać potencje. Producenci obiecują rewelacyjne skutki, ale nie można kierować się jedynie reklamą.

Wybierając suplement diety na problemy ze wzwodem po 40, należy zwrócić uwagę jego składem oraz opinie użytkowników. Bardzo ważne, aby suplement był w pełni naturalny, dzięki temu będzie bezpieczny dla panów w każdym wieku, również tych, który skończyli 40 lat.

Jest wiele składników, na które warto zwrócić uwagę. Ich działanie jest potwierdzone przez liczne badania, regularnie przyjmowane przynoszą bardzo dobre rezultaty. Należą do nich m.in.:

 • korzeń maca – jest pełen dobroczynnych witamin, minerałów i aminokwasów. Ma świetne działanie na męskość, podnosi libido, ułatwia utrzymanie erekcji, poprawia ruchliwość plemników. Doskonale reguluje gospodarkę hormonalną, czyli jedną z przyczyn zaburzeń potencji.
 • lubczyk – zioło, które znane już było lata temu jako skuteczny afrodyzjak. Lubczyk ma wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pomaga osiągnąć długą i mocną erekcję.
 • żeń-szeń – to naturalny afrodyzjak i środek dodający energii i chęci do działania. Pobudza potencję, wpływa na produkcję hormonów oraz działa przeciwstresowo.
 • palma sabałowa – podnosi poziom testosteronu u mężczyzn. Dzięki temu pobudza potencję, podnosi poziom libido oraz poprawia funkcjonowanie narządów płciowych.
 • miłorząb japoński– pomaga osiągnąć orgazm, wzmacnia odczuwanie doznać seksualnych.
 • damiana pustynna – to roślina, która pomaga leczyć zaburzenia seksualne. Podnosi popęd płciowy, ułatwia osiągnięcie erekcji, pomaga zapomnieć o stresie.
 • buzdyganek naziemny – ma w składzie naturalny hormon, dzięki temu świetnie działa na zaburzenia potencji. Skutecznie wydłuża czas i intensywność stosunków seksualnych.

Oczywiście ziół poprawiających potencje jest więcej. Warto wybrać suplementy, które mają dobrze skomponowaną, dużą zawartość składników aktywnych. Suplementy tego typu, np. Eron Plus(www.eronplus.pl) są łatwe w stosowaniu, nie wymagają samodzielnego komponowania ziół.

Ziołowe suplementy mają kompleksowe działanie, nie wywołują skutków ubocznych. Nie tylko usuwają problemy z erekcją i zapewniają silniejszy wzwód, ale również poprawiają ogólną kondycję organizmu, mają dobry wpływ na samopoczucie, obniżają poziom stresu.

Leki OTC bez recepty

Leki OTC na brak erekcji u mężczyzn

W aptekach dostępne są również leki OTC, czyli takie, które wydawane są bez recepty. Ich stosowanie ma wpłynąć na wywołanie silniejszej erekcji oraz jej utrzymanie.

Część dostępnych leków zawiera witaminy, minerały, inne są wzbogacone o składniki relaksujące czy poprawiające nastrój.

Bardzo popularnym składnikiem w lekach dostępnych bez recepty jest sildenafil. Można go znaleźć w takich preparatach jak mensil, iventum, maxigra, maxone, maxOn Active.

Zawierają do 25 mg substancji czynnej. Leki o większej zawartości sildenafilu dostępne są na receptę. Sildenafil wspomaga wywołanie rozkurczu naczyń krwionośnych w penisie, zwiększając napływ krwi i osiągnięcie pełnego wzwodu.

Aby tego typu leki zadziałały, niezbędne jest wystąpienie pobudzenia seksualnego. Działają wtedy, gdy przyczyną problemów są choroby neurologiczne lub czynniki psychologiczne.

Tabletki działają godzinę po zażyciu. Należy też pamiętać, że leki na bazie sildenafilu mają wiele przeciwwskazań. Organizm szybko się do nich przyzwyczaja i konieczne jest zwiększenie dawki.

W czasie przyjmowania leku mogą pojawić się zaburzenia widzenia, bóle głowy, zaburzenia układu trawienia. Lek nie może być przyjmowany przez mężczyzn chorujących na nadciśnienie, mających kłopoty z sercem, wątrobą czy po przebytym udarze lub zawale serca.

Stosowanie leków z zawartością sildenafilu powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Leki na zaburzenia erekcji dostępne na receptę

Leki na receptą na zaburzenia erekcji i problemy z potencją u mężczyzn

Czasami do leczenia zaburzeń erekcji wykorzystuje się leki zapisywane przez lekarza.

Najczęściej zawierają wspomniany wcześniej silednafil, ale w większej dawce. Mogą zawierajać również inne substancje, np. wardenafil, avanafil, czy tadalafil, a podobnym mechanizmie działania.

Do najbardziej znanych leków stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji należy viagra. Dostępne są również leki podawane w postaci iniekcji lub kremu. Ich działanie ma wywołać relaksację mięśni gładkich.

Leki o takim działaniu zawierają papaweryna, nitrogliceryna, verapamil i alprostadil. Do ostatnie grupy leków dostępnych na receptę należą środki blokujące receptory A, które zwiększają napływ krwi do prąca. Są to m.in. fentolamina, fenoxybenzamina i yohimbina.

Leki dostępne na receptę mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego przed ich zastosowaniem należy wykonać podstawowe badania i wykluczyć przeciwwskazania.

Inne metody walki z zaburzeniami potencji.

Co jeszcze można zrobić, aby poprawić sprawność seksualną? Czy leki i suplementy to wszystko? Oczywiście nie, można zastosować metody naturalne, które regularnie stosowane, przynoszą dobre rezultaty.

Polecane jest zmiana diety, stosowanie ziół na potencję, owoców i warzyw podnoszących poziom libido. Dobre działanie mają herbatki ziołowe, np. z kozieradki, pokrzywy, kory sosny śródziemnomorskiej, czy pokrzywy zwyczajnej.

Pomocna może być również zielona herbata i yerba mate, która dodaje energii i witalności. Ważny jest styl życia, codzienna porcja ruchu oraz czas przeznaczony na odpoczynek.

Wszystkie wymienne domowe sposoby na potencję warto zastosować w momencie zauważenie pierwszych problemów z męskością.

Zabiegani, niecierpliwi panowie mogą zdecydować się na preparat Eron Plus, który w przeciwieństwie do domowych metod, działa szybko i przynosi długotrwałe rezultaty. Opinie i wszystkie potrzebne informacje o środku można znaleźć na oficjalnej stronie producenta.

Brak erekcji po 40 roku życia – do jakiego specjalisty warto się udać?

Wizyta u lekarza seksuologa z zaburzeniami wzrodu

Problemy ze wzwodem po 40 to dla wielu mężczyzn bardzo wstydliwy i krępujący problem. Panowie nie chcą przyznać się do swoich niedyspozycji, uważają, że to ujma na honorze i utrata męskości.

Należy jednak przełamać wstyd i udać się do specjalisty, który pomoże uporać się z zaburzeniami potencji. O swoim problemie można porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, ale lepszą opcją jest skorzystanie z konsultacji u androloga, urologa lub seksuologa.

Ostatni wymieniony specjalisty najbardziej kompleksowo zajmie się problemem. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, dokona oględzin miejsc intymnych oraz zleci potrzebne badania, np. morfologię, poziomu hormonów, USG czy biopsję.

Badania są niezbędne, zwłaszcza dla mężczyzn po 40 roku życia. Często okazuje się, że problemy z erekcją są wynikiem wczesnej niewykrytej choroby.

Po znalezieniu przyczyn problemu lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Jeżeli przyczyną zaburzeń erekcji są czynniki psychologiczne, niezbędna może być terapia u psychoterapeuty lub seksuologa. Może odbywać indywidualnie, mogą to być również sesje z partnerką.

Problemy z potencją po 40 – podsumowanie

Brak erekcji może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku, ale bardzo często występują u panów po 40 roku życia.

To czas, kiedy organizm zaczyna się starzeć, często występują problemy z hormonami, ujawniają się choroby. Nie warto poddawać się i rezygnować z seksu.

To ważny element życia, dlatego mężczyźni powinni zrobić wszystko, aby problem z erekcją szybko minął. Na początek warto sięgnąć po bezpieczne, ziołowe suplementy, które mogą skutecznie poprawić sytuację w sypialni.

Przykładem takiego środka może być Eron Plus, czyli dawka witamin i minerałów, skutecznie poprawiającą potencję i pomagającą odzyskać męskość.