Leczenie impotencji – które metody są skuteczne?

Nie ma chyba mężczyzny, którego nie przeraża myśl o byciu impotentem. Niestety, impotencja dotyka coraz większą liczbę panów, niezależnie od wieku.

Szacuje się, że dotyczy ok. 50% mężczyzn między 40 a 70 rokiem życia, ale często dotyka również osoby młodsze.

Mężczyzna cierpiący na zaburzenia erekcji - impotencję

Jeżeli zaburzenia wzwodu występują sporadycznie, nie ma powodów do zmartwień, to zupełnie naturalne. Gorzej, jeżeli męskość odmawia współpracy przy każdej próbie współżycia.

To straszne przeżycie dla mężczyzny, które wywołuje uczucie porażki, przygnębienie, jest przyczyną utraty wiary w siebie i poczucia własnej wartości.

Impotencje da się leczyć, dlatego nie można się poddawać i rezygnować z przyjemności, jaką daje udany seks.

Ten artykuł wskaże metody leczenia impotencji, pomoże zrozumieć, z czego może wynikać i jak jej zapobiegać. Impotencja to nie koniec świata, trzeba tylko wiedzieć, jak ją pokonać.

Jakie są przyczyny impotencji?

Impotencja ma związek ze słabym przepływem krwi. Penis, mimo podniecenia, nie może osiągnąć pełnego i trwałego wzwodu.

Na impotencję cierpią mężczyźni w każdym wieku. Dotyka zarówno młodych mężczyzn, dopiero wkraczających w dorosłość (impotencja pierwotna), jak i panów dojrzałych, żyjących w stałych związkach (impotencja wtórna).

Objawia się problemami ze wzwodem, niemożnością uzyskania pełnej erekcji, występowaniem przedwczesnego wytrysku. Niezależnie jak się objawia, zawsze jest przykrym doświadczeniem, które wpływa negatywnie na całe życie.

Jest nie tylko przyczyną rezygnacji z aktywności seksualnej, ale również powoduje złe samopoczucie, frustracje, często kończy się rozpadem związku.

Przyczyny impotencji są bardzo rozległe. Mogą mieć związek ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym, często problemy z osiągnięciem erekcji wynikają ze zmian w męskich narządach płciowych.

Warto poznać przyczyny problemów z potencją, ponieważ od tego zależy, jakie metody leczenia zaburzeń erekcji będą najbardziej skuteczne.

1. Przyczyny wynikające z chorób ogólnoustrojowych

Choroby cywilizacyjne są jedną z najczęstszych przyczyn występowania kłopotów z potencją. Dotyczą mężczyzn, którzy przeszli zawał serca, udar mózgu, chorują na nadciśnienie, miażdżyce lub choroby układu naczyniowego.

Choroby te powodują, że pojawiają się problemy ze stwardnieniem ciał jamistych członka, osiągnięcie erekcji zajmuje bardzo dużo czasu, często wzwód nie występuje w ogóle.

Bardzo często zaburzenia erekcji są wynikiem urazów i chorób kręgosłupa, które uniemożliwiają dobre ukrwienie członka i osiągnięcie wzwodu. Uszkodzenia nerwów i zwężenie naczyń krwionośnych powoduje utrudniony napływ krwi do członka ciał jamistych prącia i erekcja jest niemożliwa do osiągnięcia.

Na problemy ze wzwodem wpływ ma również przyjmowanie niektórych leków. Niekorzystnie działają leki antydepresyjne, hormonalne oraz obniżające ciśnienie.

2. Zmiany hormonalne

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna zaburzeń erekcji. Badania dowodzą, że hormony w ok. 5-10% są przyczyną zaburzeń erekcji. Mogą dotyczyć młodych mężczyzn, u których występuję niski poziom testosteronu oraz panów w wieku dojrzałym, przechodzących andropauzę, czyli męskie przekwitanie.

Niedobory hormonów często są wywołane zaburzeniami tarczycy. Niedostateczny poziom testosteronu powoduje, że libido jest na niskim poziomie, zmniejsza się ukrwienie penisa, erekcja jest mocno zaburzona.

3. Przyczyny psychologiczne

Problemy związane z psychiką są przyczyną zaburzeń erekcji głównie u młodych mężczyzn, zaczynających życie seksualne. Wielu panów prowadzi stresujący tryb życia, nie ma czasu na wypoczynek, przeżywa problemy w domu i pracy. To wszystko powoduje, że stres wygrywa i męskość odmawia posłuszeństwa.

Problemy psychogenne są przyczyną impotencji u ok. 20% mężczyzn. Najczęściej są to:

  • Nerwice różnego typu – nerwowość, ciągły pośpiech to krok do impotencji. Warto nauczyć się relaksować, aby uniknąć problemów łóżkowych.
  • Depresja – sama choroba oraz leki antydepresyjne często powodują problemy ze współżyciem.
  • Zahamowania psychiczne – mężczyźni, szczególnie młodzi i nieśmiali,  obawiają się tego, co powie partnerka, nie są pewni swojej sprawności seksualnej. Często wstydzą się swojego ciała, mają kompleks małego członka. To powoduje zahamowania, które mogą prowadzić do impotencji
  • Długotrwały stres – stres ma wpływ na codzienne funkcjonowanie, zaburza wszystkie aspekty życia. Często powoduje, że mimo podniecenia, członek nie sztywnieje, nie jest możliwa penetracja.
  • Niska samoocena – brak wiary w siebie przekłada się często na słabą potencję. Zdarza się również, że panowie mają uraz po poprzednich związkach, mają złe wspomnienia, a to może powodować impotencję.
  • Lęk przed niechcianą ciążą – to również problem młodych mężczyzn. Myśl o nieplanowanej ciąży potrafi być tak silna, że członek nie sztywnieje, nie ma możliwości odbycia stosunku seksualnego.
  • Problemy w związku – impotencja może być skutkiem kłótni i nieporozumień w związku. Para oddala się od siebie, seks już nie cieszy, panowie stają się impotentami. Często do zaburzeń erekcji przyczynia się nuda i rutyna w sypialni.

4. Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Impotencja może być również wywołana niehigienicznym trybem życia lub niewłaściwą dietą.

  • Otyłość i nadwaga – zbyt duża waga powoduje, że organizm jest mocno obciążony, pojawiają się problemy z hormonami i układem krążenia. To wszystko powoduje, że sprawność seksualna staje się coraz słabsza, aż w końcu całkowicie zanika.
  • Tryb życia – zła dieta, niska aktywność fizyczna, brak czasu na wypoczynek to również częste powody impotencji. Obecny styl życia nie pomaga w życiu seksualnym, dlatego trzeba szukać sposobów na relaks, nauczyć się oddzielać życie zawodowe od prywatnego.

5. Anomalie w budowie męskich narządów płciowych

Impotencję mogą wywołać zmiany w budowie członka oraz jego okolic. Bywa, że zmiany występują od urodzenia, ale często powstają pod wpływem chorób czy urazów. Zaburzenia erekcji może również wywołać rozrost prostaty, który dotyczy sporej grupy mężczyzn po 50 roku życia. Powoduje ból, spadek libido, nieleczony może zakończyć się impotencją.

Jak widać, impotencja może mieć wiele przyczyn. Ważne jest jedno. Niezależnie od tego, co ją spowodowało, należy zrobić wszystko, aby odzyskać utraconą męskość.

To ważne z wielu powodów. Impotencja wpływa na całe życie. Jest przyczyną negatywnych myśli o sobie, potęguje stres. Panowie uważają się za nieudaczników, wstydzą się przyznać do problemów. A to duży błąd. Impotencję można i trzeba leczyć!

Należy tylko znaleźć dobrego lekarza i zastosować środki przeznaczone do leczenia zaburzeń erekcji, które przywrócą męskości, postawią członka do pionu, pomogą odzyskać wiarę w siebie i wzmocnią poczucie własnej wartości.

Czy impotencja jest odwracalna?

Impotencja, wbrew temu, co się powszechnie uważa, jest odwracalna. Postęp medycyny, dostępność leków i innowacyjnych metod pozwalają odzyskać utraconą sprawność seksualną. Jest wiele sposobów, aby zaburzenia erekcji ustąpiły.

Ważne, aby były dobrze dobrane i dopasowane do każdego mężczyzny. W pierwszej kolejności trzeba zmienić tryb życia, zadbać o siebie, wzmocnić organizm. Ważne jest, aby zrzucić wagę, zacząć się ruszać. Aktywność często powoduje, że organizm nabiera sił, poprawia się męska sylwetka, a to z kolei wzmacnia pewność siebie i samoocenę. Należy zrezygnować z używek, odstawić papierosy, alkohol, narkotyki.

Jeżeli to nie przyniesie efektów, pozostają inne metody leczenia zaburzeń erekcji. W wielu przepadkach pomagają leki, czasami niezbędny jest zabieg lub pomoc seksuologa. Trzeba szukać różnych metod, które podpowiedzą, jak leczyć impotencje. Któreś na pewno pomogą i pozwolą znów prowadzić udane życie seksualne.

Jak leczyć impotencję?

Leczenie impotencji wymaga cierpliwości, bo nie zawsze efekty przychodzą szybko. Czasami trzeba poczekać kilka tygodni, aby erekcja wróciła i seks znów stał się ważnym elementem życia. Jest wiele metod leczenia problemów z osiągnięciem erekcji.

Niektóre są bardzo proste, inne wymagają pomocy specjalisty i zażywania leków. Warto zacząć od tych, które są łatwe i które można szybko wprowadzić w życie.

1. Naturalne metody leczenia impotencji

Preparaty naturalne, oparte na ziołach często przynoszą dobre efekty w leczeniu impotencji. Zioła, warzywa i owoce można włączyć do codziennej diety na potencję, można również stosować dobrej jakości suplementy.

Należy szukać środków, które zawierają składniki, znane ze swoich właściwości poprawiając erekcję. Są to m.in. żeń-szeń, korzeń maca, jagody jałowca brazylijskiego, lubczyk, damiana pustynna, kozieradka, miłorząb, guarana, l-arginina.

Zioła na potencję można również przyjmować w postaci herbatek lub naparów, które poprawiają zdrowie i samopoczucie. Dobrze skomponowane, w odpowiednich proporcjach potrafią zdziałać cuda. Regularnie stosowane zwiększają napływ krwi do prącia, powodują, że członek jest sztywny i gotowy do działania.

Codzienne posiłki warto wzbogacić o naturalne afrodyzjaki, tj. owoce morza, orzechy, pomidory, szparagi, imbir, chili, czekoladę, truskawki. Należy również przyjmować witaminy D, E i B, cynk, selen oraz aminokwasy, które wspomagają męskość.

2. Leczenie farmakologiczne

Tabletki wykorzystywane w leczeniu farmakologicznym

Leczenie farmakologiczne jest często stosowane w przypadku impotencji. Można zdecydować się na naturalne środki, o roślinnym składzie, które poprawiają potencję.

Ich niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo stosowania, niewielkie ryzyko skutków ubocznych oraz wysoka skuteczność.

Zawierają aktywne, ziołowe składniki, które likwidują zaburzenia potencji, a także poprawiają kondycję organizmu.

Jednym z takich preparatów jest eron plus, który nie tylko wpływa na poprawę erekcji, ale również na wzrost libido i poprawę samopoczucia. Dużą zaletą preparatu jest fakt, że może być stosowany przez mężczyzn w różnym wieku, nawet po 40 czy 50 roku życia.

Inną grupą środków są leki oparte na sildenafilu. To popularna substancja, leki z jej zawartością są stosowane w leczeniu problemów z osiągnięciem erekcji jedynie w sposób doraźny. Zażywa się godzinę przed stosunkiem. Powodują, że członek staje się twardy i sztywny, dzięki czemu możliwa jest penetracja i satysfakcjonujący stosunek płciowy.

Niestety leki te, mimo że są skuteczne, mają liczne skutek uboczne, nie mogą być stosowane przez wszystkich mężczyzn. Przeciwwskazaniem są choroby układu sercowo-naczyniowego, problemy z wątrobą, przebyty zawał lub udar. W trakcie zażywania środka mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, bóle głowy, złe samopoczucie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz uczucie pełności nosa.

Może również dojść do przedłużonego wzwodu, który nie ustępuje przez kilka godzin. Leczenie tego typu środkami powinno odbywać się po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Można również stosować leki na receptę, zalecone przez specjalistę.

Mogą to być środki hormonalne lub leki zwiększające napływ krwi do prącia. Ich działanie jest najczęściej doraźne, pomagają osiągnąć wzwód i odbyć stosunek płciowy.

Leki tego typu muszą być stosowane według zaleceń lekarza. Mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego należy regularnie wykonywać badania kontrolne.

Czasami, zamiast przyjmowania środków doustnych można zastosować wstrzykiwanie leków do ciał jamistych prącia. Zastrzyk należy wykonać samodzielnie przed stosunkiem, powoduje szybkie wystąpienie erekcji, która trwa ok. 30-60 minut.

3. Leczenie zabiegowe

Impotencja - Leczenie zabiegowe

Czasami jedyną skuteczną metodą leczenia impotencji jest leczenie zabiegowe.

Jest ono konieczne w przypadku, gdy problem ze wzwodem leży w budowie męskich narządów płciowych lub występują powikłania po urazach czy kontuzjach.

Zabieg jest także konieczny w przypadku występowania stulejki lub skrzywionego członka.

W przypadkach impotencji, która nie daje się leczyć innym metodami, można zastosować protezę penisa. Wszczepia się ją do ciał jamistych penisa.

Metoda jest skuteczna, umożliwia normalne współżycie, ale jej wadą jest to, że członek jest ciągle sztywny. Jest to widoczne, bywa krępujące dla wielu panów.

4. Psychoterapia

Kolejną metodą leczenia zaburzeń wzwodu jest psychoterapia. Wskazana jest w sytuacji, gdy zaburzenia potencji wywołane są problemami psychicznymi. Potrzebna jest, gdy przyczyny kłopotów związane są przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa, gwałtem lub molestowaniem.

Terapia u seksuologa może odbywać się indywidualnie lub razem z partnerką, może opierać się również na hipnozie. W czasie sesji specjalista próbuje rozwiązać problemy w związku, wzmocnić męską samooceną.

Psychoterapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy, często przynosi zadowalające rezultaty. Wielu mężczyzn, może skorzystać na terapii, bez konieczności stosowania leków czy nawet naturalnych preparatów.

5. Środki mechaniczne

W leczeniu problemów ze wzwodem wykorzystuje się również aparaty próżniowe, m.in. erektor, które wytwarzają podciśnienie wokół członka. Ich stosowanie powoduje napływ krwi do prącia, członek sztywnieje i możliwe staje się odbycie stosunku.

Wywołana w ten sposób erekcja trwa ok. pół godziny. Metoda nie jest popularna, ponieważ sztuczna symulacja członka usuwa romantyczność i spontaniczność, wywołuje zażenowanie u większości panów.

Impotencja – do jakiego lekarza?

Konsultacja z lekarzem w sprawie problemów z zaburzeniami wzwodu

Impotencja często bywa tajemnicą, mężczyźni ukrywają swój problem, wstydzą się o nim mówić.

Warto jednak przełamać lęk i poprosić o pomoc specjalistę.

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u internisty, który zleci odpowiednie badania, które pozwolą wykluczyć choroby, mogące powodować zaburzenia erekcji.

Dobrą opcją jest również konsultacja u urologa lub androloga, czyli specjalisty od schorzeń męskiego układu rozrodczego. Specjaliści przeprowadzą wywiad, obejrzą miejsca intymne i wykonają potrzebne badania, m.in. usg czy poziom hormonów.

W ten sposób określą powody trudności z uzyskaniem erekcji i zaordynują odpowiednie leczenie. Bardzo pomocna może być wizyta u seksuologa, który w sposób kompleksowy zajmie się leczeniem impotencji.

Ważne, aby nie unikać lekarzy. Impotencja to częsty problem, lekarze spotykają się z nią na co dzień, dlatego będą wiedzieli jak rozwiązać problem.

Impotencja – podsumowanie

Problemy z erekcją to poważny problem, ale dzięki dostępnym środkom i pomocy specjalistów można go rozwiązać. Nie należy się załamywać, tylko zawalczyć o swoje szczęście. Trzeba zmienić tryb życia, zadbać o swoje zdrowie, poprawić relacje w związku.

W niektórych przypadkach należy rozważyć przyjmowanie leków oraz pomyśleć nad zabiegiem operacyjnym. Dużą rolę w leczeniu zaburzeń erekcji powinna odgrywać partnerka. Ważne jest zrozumienie oraz wsparcie, a także wzajemne szukanie sposobów na osiągnięcie rozkoszy.

Zaburzenia erekcji to nie sytuacja bez wyjścia. Trzeba o tym pamiętać i znaleźć skuteczny sposób na rozwiązanie swoich problemów.